آزمایشگاه پزشکی بهبد کرج مفتخر است به استحضار برساند تست عرق در آزمایشگاه بهبد راه اندازی شد و همگام با مراکز پیشرفته علمی جان آمادگی همکاری در این زمینه را دارد.

فیبروز کیستیک :

بیماری ژنتیکی است که در اثر اختلال عملکرد غدد مترشحه خارجی رخ می دهد.

در این بیماری کانال انتقال دهنده نمک در سلول های اپیتلیان در مجاری تنفسی، لوزالمعده، روده، مجاری تناسلی در مردان ، سیستم کبدی و غدد عرق آسیب میبینند.

ترشح موکوس و چسبناک در ریه ها باعث تنگ شدن راههای هوایی و زمینه ساز عفونت های مختلف باکتریایی میشود.به همین دلیل مشکلات ریوی معمولا عامل اصلی مرگ در میان مبتلایان به این بیماری است.التهاب راه های هوایی و عفونت مزمن در نهایت باعث بیماری های شدید ریوی و آسیب راه های هوایی میشود که به ایجاد کیستها-آبسه ها و فیبروزه شدن بافت ریه می انجامد.

همچنین 15تا20درصد نوزادان مبتلا در بدو تولد با انسداد روده همراه هستند.مسدود شدن مجرای اتصال دهنده لوزالمعده ب روده نیز با اختلال در گوارش مواد غذایی همراه است که در نتیجه آن با وجود تغذیه مناسب وزن بیمار افزایش نمی یابد.

علاوه بر این میزان نمک سدیم ترشح شده از غدد عرق در این بیماران بیش از حد طبیعی است که باعث کاهش این ماده در بدن میشود .

همچون تمامی بیماری های ژنتیکی، بیماری فیبروز کیستیک نیز درمان قطعی ندارد اما فیزیوتراپی قفسه سینه و استفاده از مکملهای آنزیمی و غذایی به بهبود وضعیت بیماران کمک موثری میکند.

تشخیص براساس تست عرق:

بیماری غالبا در شیر خوارگی و یا اوایل کودکی تشخیص داده میشود تایید و تشخیص براساس نتایج تست عرق انجام میشود.در این آزمایش مقدار سدیم و کلر(نمک)موجود در عرق کودک اندازه گیری میشود.

 

برای انجام آزمایش تست عرق با استفاده از امکانات موجود تولید عرق را در دست یا سر بیمار افزایش میدهند و با استفاده از الکترود مخصوص که در عرق گذاشته می شود میزان سدیم و کلر اندازه گیری میشود.میزان نمک موجود در عرق کودک مبتلا از فرد معمولی بالاتر است و به این ترتیب با توجه به نتایج تست عرق و علایم بالینی بیمار-تشخیص تایید میشود.

تست عرق تاکنون تست اصلی تشخیص آزمایشگاهی برای این بیماری است.  

نوشته‌های پیشین
آزمایش کلسترول خون (Cholesterol)
نوشته‌ی بعدی
آزمایش لیپاز Lipase

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست