آزمایش PCRچیست ؟

آزمایش PCR برای تشخیص وجود کرونا در بدن فرد انجام می شود. pcr مخفف Polymerase Chain Reaction است و در صورت ارجاع به پزشک، همان آزمایشی است که دکتر در نسخه شما می‌نویسد تا درصورتی که به کرونا مبتلا هستید، مشخص شود. نمونه موردنیاز از طریق یک سواب، از ته گلو یابینی بدست میاید و جهت تشخیص وجود کرونا یا عدم وجود آن، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بخش ویژه و اختصاصی تشخیص کرونا

جهت اطلاعات بیشتر یا پاسخ به سوالات خود با شماره ٣٢٢۵۵٠۶٣تماس گرفته یا به واتس آپ شماره ٠٩٣٧٣۶٠۶١٨٧ پیام بفرستید .دکتر طارمی ،دکترتقوی و کارشناسان مربوطه در آزمایشگاه بهبد آماده پاسخگویی به شما عزیزان همراه هستند .

آزمایش و نمونه گیری تست کرونا در منزل برای شناسایی ویروس COVID-19 می‌تواند راحت تر از حضور در آزمایشگاه یا مراکز بهداشتی باشد و نیز می تواند احتمال انتقال ویروس کرونا را کاهش دهد.

علاوه بر این ، تعداد بیشتر آزمایش و نمونه گیری سریعتر در منزل به کنترل بهتر شیوع COVID-19 کمک می کند.

به همین دلایل ، سازمان غذا و دارو مجوز استفاده اضطراری را به کیت آزمایش و نمونه گیری در منزل داده است. در ضمن سازمان بهداشت جهانی معتقد است که مزایای تست کرونا در منزل خیلی بیشتر از حضور گروهی در محل انجام تست میباشد . آزمایشگاه بهبد با بهره گیری از کادر مسلط ، آموزش دیده و با تجربه ضمن رعایت کلیه شرایط بهداشتی آماده نمونه گیری در منزل و محل کار در استان البرز میباشد . نمونه گیری در کرج و حومه در کلیه ساعات شبانه روز انجام خواهد شد .

جهت اطلاعات بیشتر به ٠٩٣٧٣۶٠۶١٨٧. شماره واتس آپ آزمایشگاه پیام بفرستید .

علائم شایع ویروس کرونا

اگر هر یک از این علائم را دارید میتوانید با انجام تست های تشخیصی از سلامت یا ابتلا خود به بیماری کووید 19 مطلع شوید

سرفه خشک

سرفه ها میتوانند بسته به اشخاص کم یا زیاد باشد اما عموما بدون مخاط در گلو و در بعضی مواقع همراه با سوزش هستند

خستگی

خستگی مفرط بدون ارتباط به حجم فعالیت روزانه شما جز علائمی است که برای افراد بدون علامت هم اتفاق افتاده است.

سردرد

در روزهای اول ممکن است سردرد و درد ناحیه پشت چشم را تجربه کنید که ممکن است با سرماخوردگی فصلی و سینوزیت اشتباه بگیرید.

درد عضلات

کوفتگی و درد بدن در ناحیه پهلو ها، کمر، پا و استخوان ها مینواند از علائم کرونا باشد.

تب بالا

یکی از اولین علائمی که در کرونا شناسایی شده است و در عموم مبتلایان دیده میشود تب 38 تا 40 درجه است

تنگی نفس

اختلال و سنگینی در هنگام نفس کشیدن خصوصا موقع خواب که ممکن است با حساسیت فصلی اشتباه گرفته شود.

از دست دادن حس بویایی و چشایی یکی دیگر از علائم بیماری کووید 19 میباشد. برخلاف سایر سیستم ها گیرنده های عصبی سیستم بویایی دقیقا بر روی عصب قرار دارند. بنابراین اگر ویروس بتواند گیرنده را آلوده کند عصب را نیز آلوده کرده است.

عارضه اختلال در حس بویایی و چشایی در همه مبتلایان به کووید 19 رخ نمیدهد. با این حال اگر این عارضه بدون کیپ شدن بینی بروز کند یک نشانه اختصاصی فوق العاده برای تشخیص کووید 19 است.

این تست برای کسانی که میخواهند بدانند همین حالا به ویروس کرونای جدید مبتلا هستند یا خیر، مناسب است.

برای این آزمایش از مخاط بینی و گلوی شما نمونه برداری میشود و نمونه پس از انتقال به آزمایشگاه برای یافتن RNA ویروس بررسی میشود در صورت مشاهده بقایای ژنتیکی ویروس آزمایش مثبت اعلام میشود.

با این تست نمیتوانید بفهمید که آیا قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده اید یا خیر لذا برای انجام این تست از روز اول بروز علائم تا نهایتا سومین هفته بیماری میتوانید اقدام کنید. این تست به شما کمک میکند تا بدانید مبتلا و از آن مهم تر ناقل کرونا هستید یا خیر. در صورت مثبت شدن جواب تست PCR شما قطعا ویروس کرونا را بدن خود دارید. با مشخص شدن نتیجه این تست میتوانید در مورد قرنطینه یا فاصله گذاری اجتماعی با خانواده و دوستان تصمیم بگیرید.

این آزمایش که به عنوان تست آزمایش خون ویروس کرونا نیز شناخته میشود متشکل از دو بخش است.

آزمایش COVID 19 IgM: وجود آنتی بادی از کلاس IgM در خون به این معنی است که فرد اخیرا با ویروس در تماس بوده و احتمالا ناقل ویروس میباشد و ممکن است علائم بیماری در او آشکار شود برای این فرد آزمایش PCR توصیه میشود.

آزمایش COVID 19 IgG: وجود آنتی بادی از کلاس IgG در خون به این معنی است که فرد در گذشته با ویروس در تماس بوده و اگر IgG خون او منفی باشد احتمالا ناقل ویروس نمیباشد و بیمار هم نیست و شاید تا حدودی نسبت به ویروسی که IgGخون را بالا برده است ایمن باشد.

مثبت بودن همزمان IgM و IgG خون به این معنی است که فرد با ویروس در زمان نه چندان دور در تماس بوده و احتمالا ناقل بیماری میباشد برای این فرد آزمایش PCR توصیه میشود.

سوالات متداول در رابطه با انواع تست های تشخیص کرونا

چه افرادی باید آزمایش تشخیص ویروس کرونا را انجام دهند؟

اولویت انجام آزمایش تشخیص کرونا ویروس برای افرادی است که دارای اختلالات تنفسی جدی هستند، دارای بیماری های زمینه ای هستند و یا با مبتلایان کرونا در تماس بوده‌اند.

اسکن ریه بهتر است یا انجام تست کرونا؟

اسکن ریه درگیر شدن ریه فرد با ویروس کرونا را نشان میدهد. در بسیاری از افرادی که به این ویروس مبتلا میشوند ریه هرگز درگیر نمیشود و یا درگیری به حدی خفیف است که در اسکن ریه مشخص نمیشود. لذا نتیجه اسکن ریه برای درصد قابل توجهی از مبتلایان ممکن است منفی باشد. همچنین اسکن ریه در صورت مثبت بودن نمیتواند مشخص کند که فرد در حال حاضر به ویروس کرونا مبتلا هست یا صدمات ریه ناشی از کرونا در گذشته است.

بهترین زمان انجام تست چه موقع است؟

افرادی که در مواجهه مستقیم با ویروس بوده‌اند، ۳ تا ۵ روز بعد از مواجهه تست بدهند؛ چراکه اگر همان روز و یا با فاصله چند ساعت بعد از مواجهه تست بدهند، احتمالا نتیجه منفی می‌شود، لذا توصیه می‌شود بعد از گذشت چند روز نسبت به نمونه‌گیری و انجام تست کرونا اقدام شود.

اگر فردی علایم کلینیکی مشکوک به کرونا یعنی سرفه، بدن‌درد، تب یا تنگی نفس دارد، ‌ همان زمان می‌تواند نسبت به انجام تست کرونا اقدام کند. البته طیف علائم کووید ۱۹ بسیار متغیر و متفاوت بوده، ‌ بنابراین اگر فردی حتی یکی از این علایم را دارد می‌تواند نسبت به انجام تست PCR اقدام کند.

آیا لازم است بیماران پس از بهبودی مجددا تست بدهند؟

طول دوره بیماری از زمان بروز علائم تا ۱۴ روز ادامه دارد. طی این مدت بیماری واگیر داشته و فرد بیمار باید در قرنطینه بماند؛ بعد از گذشت ۱۴ روز می‌توان برای اطمینان از اتمام دوره انتقال بیماری مجددا تست کرونا انجام داد. بنابراین بهترین زمان برای انجام تست مجدد کرونا حداقل ۲ هفته بعد از شروع علائم است. هرچند ممکن است در این زمان نیز تست فرد مثبت باشد.

تا زمانی که جواب تست PCR فرد منفی نشود، نمی‌توان به صورت صددرصد از عدم انتقال بیماری به سایرین اطمینان داشت. در مواردی مشاهده شده که تست فرد مبتلا تا بیش از یک ماه همچنان مثبت بوده؛ بنابراین باید همچنان پروتکل‌ها را رعایت کنند.

انجام تست سرولوژی یا همان آنتی بادی به تنهایی کافیست؟

تست اصلی تشخیص کووید ۱۹ تست تشخیص مولکولی یا PCR است. تست سرولوژی بر پایه آنتی بادی بوده و قطعیت صد در صدی ندارد.‌ در تست سرولوژی اگر آنتی بادی “Igg” بالا باشد می‌توان ادعا کرد که بیماری بهبود پیدا کرده.

فهرست