ناشتایی برای آزمایش

داشتن اطلاعات در مورد آمادگی آزمایش بسیار مفید و لازم است و رعایت نکاتی فبل از انجام بیشتر آزمایش ها ضروری است که اگر به خوبی به انها توجه شود موجب رسیدن به نتایج درست آزمایشگاهی می شوند . مسئله ناشتایی پرسشی است که پیش از دیگر سئوالات از سوی بیماران مطرح می شود. پس لازم است معنای دقیق ناشتا بودن را بدانید .

منظور از ناشتایی برای آزمایش بودن چیست ؟

معمولا زمان ناشتایی 12 ساعت قبل از انجام آزمایش می باشد و در طول این زمان غذا نخورید، مایعات ننوشید (  طبق رژیم عادتی هر شخص خوردن آب اشکالی ندارد )، نباید  آدامس بجوید، از شکلات های مختلف، مینت ( ترکیبات نعناع دار ) . شربت های سینه یا قرص های نرم کننده گلو استفاده نکنید.
باید داروهایی را که پزشک اجازه قطع مصرف آنها را صادر نکرده ، مثل گذشته مصرف نمایید البته بهتر است آزمایشگاه را از مصرف آنها آگاه کنید. اشکالی ندارد طی 12 ساعت قبل از آزمایش دندان های تان را مسواک کنید .
همچنین آگاه بودن آزمایشگاه از سوابق دارویی و بیماری شما بسیار مهم و مفید است و در صورتی که بیماری خاصی دارید یا داروی بخصوصی مصرف می کنید حتما آزمایشگاه را مطلع سازید .
مرحله قبل از انجام آزمایش،انجام آزمایش و بعد از انجام آزمایش، 3 مرحله ای است که خطاهای آزمایشگاهی اتفاق می افتد.خطاها مربوط به مرحله قبل از انجام آزمایش شایعترین می باشد مانند شرایط آماده سازی بیمار،نگهداری و انتقال  نمونه و ……  آزمایشگاه تشخیص طبی و تخصصی پیوند راهنماهای مختلفی برای پیشگیری از این گونه خطاها، را برای مراجعین تهیه نموده که حضورتان ارائه می گردد. رعایت شرایط ذکر شده در این راهنما در اخذ نتایج صحیح و مقایسه آن با مقادیرطبیعی به منظور تشخیص و درمان مناسب توسط پزشکان محترم مفید می باشد.

راهنمای در موارد که نیاز به ناشتایی برای انجام آزمایش

رعایت شرایط ناشتایی برای انجام برخی از آزمایشها مانند تست تحمل گلوکز، آزمایش قند خون ناشتا،  انسولین، تری گلیسرید، آنزیم آلکالن فسفاتاز، هورمون رشد، ویتامین B12 و  ویتامین D، کلسیم، آهن (Fe)، بعضی از آزمایشهای دیگر الزامی  می باشد، چون خوردن غذا می تواند منجر به تغییر در مقادیر آزمایشهای فوق گردد.

اگر پزشک شما یا همکار ما در آزمایشگاه بهبد از شما بخواهند که در وضعیت ناشتا برای انجام آزمایش مراجعه نمایید، لطفاً موارد زیر را رعایت کنید:

  • هشت ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه برای آزمایش قند ناشتا، هیچ غذا یا آشامیدنی (به جز آب) نخورید. این مدت زمان ناشتایی، توصیه شده در شب می­باشد که فعالیتهای بدن به حداقل می­رسد و در این حالت بیمار در شرایط مناسب نمونه گیری در صبح قرار خواهد گرفت.
  • از نوشیدن آب میوه، چای و قهوه در طول ناشتایی خودداری کنید. نوشیدن آب بلامانع است، مگر آنکه توسط پزشک تذکر داده شده باشد.
  • درصورتیکه آزمایشهای مربوط به چربی های خون مثل تری گلیسرید برای شما درخواست شده باشد، مدت زمان ناشتایی 12-10 ساعت است.
  • بعد از نمونه گیری شما می­توانید رژیم غذایی عادی و فعالیت روزانه خود را شروع کنید.
  • درطول مدت ناشتایی از مصرف دخانیات، جویدن آدامس، تمرین بدنی و ورزش پرهیز نمایید. این موارد ممکن است منجر به تحریک سیستم گوارش و عضلانی و تغییر در نتایج آزمایش شود.
  • زمان ناشتایی برای نوزادان به مدت 4 ساعت بعد از آخرین زمان شیردهی است.
  • برای آزمایش VMA ادرار 24 ساعته لازم است از 3 روز قبل از انجام آزمایش از مصرف مواد غذایی مثل قهوه، وانیل، شکلات، موز و کاکائو خودداری گردد.
نوشته‌های پیشین
آزمایش ها با حروف Z
نوشته‌ی بعدی
آزمایش ها با حروف R

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست