مشکلات پوست در دوره بارداری

ترشح هورمون ها و فشار رحم روی دیگر اندام های بدن سبب این تغییرات هستند و بیش تر آن ها  نیز پس از زایمان و شیردهی خود به خود از بین رفته، به حالت پیشین بر می گردند.بسیاری از آن ها شایع هستند اگرچه، هر کدام از آن ها می تواند از زنیتا زن دیگر فرق کند.

{slider تغییرات پوستی رایج در دوران بارداری}

تغییرات پوستی رایج در دوران بارداری :

بسیاری از زنان تغییراتی را در پوست، ناخن و موی خود در دوره ی بارداری مشاهده می کنند. برخی از معمول ترین تغییرات شامل موارد زیر است:

 • ملاسما – لکه های قهوه ای بر صورت اطراف چانه ها، بینی و پیشانی
 • نقاط تیره بر روی سینه ها، نوک پستان و ران ها
 • علائم کشیده شدن پوست
 • خطوط سیاه – خطی که از ناف تا موهای شرم گاهی ادامه دارد
 • وریدهای عنکبوتی
 • وریدهای واریسی
 • آکنه
 • تغییرات در رشد ناخن ها و مو

{slider علت تغییرات پوستی در دوره ی بارداری}

علت تغییرات پوستی در دوره ی بارداری :

برخی از تغییرات پوستی به علت تغییراتی هورمونی است که در دوره بارداری رخ می دهد. پزشکان علت اکثر تغییرات پوستی اطلاع ندارند.

{slider علائم و نشانه های کش آمدن پوست}

علائم و نشانه های کش آمدن پوست :

در سه ماهه سوم با رشد جنین ممکن است در بسیاری از زنان باردار ، پوست خطوط مایل به قرمزی به نام علائم کش آمدن ظاهر گردد و دارای علائم کش آمدن بر شکم، سینه ها، باسن و یا ران ها هستند. استفاده از یک مرطوب کننده پوست شما را نرم نگه می دارد، ولی این به پاک کردن علائم کششی کمک نمی کند. اغلب علائم کش آمدن پس از تولد فرزند محو می گردد، ولی امکان دارد این علائم هرگز به طور کامل از بین نرود.

 

{slider لکه ها و نقاط سیاه روی پوست در دوره ی بارداری}

لکه ها و نقاط سیاه روی پوست در دوره بارداری :

افزایش ملانین بدن باعث ایجاد لکه ها و نقاط سیاه میشود ، ملانین ماده طبیعی که باعث رنگی شدن مو و پوست می گردد. معمولاً نقاط سیاه و ملاسما پس از تولد نوزاد محو می گردند. اما ممکن است بعضی از زنان،  دارای لکه های تیره ای باشند که تا سال ها باقی بماند. برای کمک به جلوگیری از بدتر شدن ملاسما، هر روز هنگام بیرون رفتن باید کرم ضدآفتاب و کلاه لبه دار استفاده کرد.

 

{slider جوش های پوستی رایج در دوران بارداری}

جوش های پوستی رایج در دوران بارداری :

در دوره ی بارداری بسیاری از زنان دارای جوش (آکنه) هستند. برخی قبلاً جوش داشته اند، ولی ملاحظه شده است که این جوش ها در دوره بارداری بدتر می گردد. زنان دیگر که ممکن است همیشه دارای پوست شفاف بوده باشند، ممکن است در هنگام بارداری جوش بزنند.

 

 

{slider درمان جوش های پوستی در دوران بارداری}

درمان جوش های پوستی در دوران بارداری :

 • اگر موهای شما چرب است، آن ها را هر روز با شامپو بشویید و سعی کنید تا آن ها را ببنیدید.
 • صورت خود را دوبار در روز با یک صابون ملایم و آب ولرم بشویید.
 • وسایل آرایشی بدون روغن را انتخاب کنید.
 • از فشردن جوش ها خودداری کنید تا مانع از پخش شدن آن گردد.

{slider درمان دارویی جوش پوستی در دوران بارداری}

درمان دارویی جوش پوستی در دوران بارداری :

 • آزلائیک اسید
 • بنزوئیل پروکسید موضعی
 • گلیکولیک اسید
 • سالیسیک اسید موضعی
اگر شما بخواهید از محصولاتی استفاده کنید که شامل هیچ یک از ترکیبات بالا نباشند، با پزشک خود تماس بگیرید.

{slider داروهای ممنوع برای درمان جوش های پوستی در دوران بارداری}

داروهای ممنوع برای درمان جوش های پوستی در دوران بارداری :

 • ایزوترتینوئین- این دارو یک شکل از ویتامین A است و ممکن است نواقص تولد شدیدی را از جمله ناتوانی ذهنی، نقص قلبی و مغزی تهدید کننده ی حیات و اختلالات دیگر فیزیکی را باعث شود.
 • هورمون درمانی- چندین دارو که هورمون های خاص را مهار می کنند، می توانند برای درمان جوش استفاده شوند. کاربرد آن ها در دوره بارداری به علت خطر نقص های تولد توصیه نمی گردد.
 • رتینوئیدهای موضعی این داروها شکلی از ویتامین A هستند و در خانواده ی مشابه داروی ایزونرتینوئین ها قرار دارند. برخلاف ایزونرتینوئین ، رتینوئیدهای موضعی در پوست به کار می روند و مقدار داروی جذب شده توسط بدن پایین است. هرچند توصیه می گردد که استفاده از این دارو در دوره ی بارداری خودداری گردد. برخی رتینوئیدها از طریق نسخه قابل دسترس هستند.
 • تتراسایکلین های خوراکی- این آنتی بیوتیک اگر پس از چهارمین ماه بارداری مصرف شود می تواند باعث رنگ غیرطبیعی دندان نوزاد گردد و همچنین تا زمانی که مصرف می شود ممکن است رشد استخوان های نوزاد را تحت تأثیر قرار دهد.

{slider علت و دلیل ورید های عنکبوتی در دوران بارداری}

علت و دلیل ورید های عنکبوتی در دوران بارداری :

تغییرات هورمونی و مقادیر بیشتر خون در بدن شما در دوره بارداری می تواند باعث ظاهر شدن وریدهای قرمز نازک در صورت، گردن و بازوها شما گردد که به عنوان ورید های عنکبوتی شناخته می شود. این سرخی پس از تولد نوزاد محو گردد.

{slider علت و دلیل وریدهای واریسی در دوران بارداری}

علت و دلیل وریدهای واریسی در دوران بارداری :

وزن و فشار رحم مادر می تواند جریان خون را از بخش پایینی بدن کاهش دهد و باعث شود سیاهرگ ها در پاهای شما متورم، دردناک و آبی رنگ گردند. این ها وریدهای واریسی نامیده می شوند. این وریدها همچنین در واژن و مقعد نیز ظاهر می گردند (معمولاً هموروئیدها نام دارند). در اغلب موارد، وریدهای واریسی یک مشکل زیبایی محسوب می گردند که پس از تولد نوزاد محو خواهد شد.

{slider جلوگیری از وریدهای واریسی پوستی در دوران بارداری}

جلوگیری از وریدهای واریسی پوستی در دوران بارداری :

اگرچه شما نمی توانید از آن ها جلوگیری کنید، ولی برخی چیزهایی که شما می توانید انجام دهید تا تورم و درد کاهش یابد و از بدتر شدن این وریدهای واریسی جلوگیری گردد:
 • اگر مجبورید به مدت های طولانی بنشینید یا بایستید، دقت کنید که هر چند گاهی جابجا شوید.
 • بر روی پاهای خود به مدت طولانی ننشینید.
 • پاهای خود را تا جایی که می توانید بر روی صندلی یا نیمکت تکیه دهید.
 • به طور منظم ورزش هایی نظیر شنا، پیاده روی یا دوچرخه سواری انجام دهید.
 • درخانه ساپورت بپوشید.
 • با خوردن غذاهای غنی از فیبر و نوشیدن آب فراوان از یبوست جلوگیری کنید.

{slider تغییرات پوستی غیرمعمول در دوران بارداری}

تغییرات پوستی غیرمعمول در دوران بارداری :

برخی عوارض پوستی غیرمعمول می تواند در دوره ی بارداری رخ دهد. این تغییرات ممکن است باعث علائم و نشانه هایی نظیر خارش و برآمدگی پوستی گردد.

{slider تغییرات مو در دوره ی بارداری}

تغییرات مو در دوره ی بارداری :

تغییرات هورمونی در دوره ی بارداری ممکن است باعث شود تا در سر یا بدن مادر موهای بیشتری رشد کند یا این موها ضخیم تر گردند. در برخی مواقع مو در جاهایی رشد می کند، همانند صورت، چانه، شکم و بازوها، که به طور طبیعی در بدن زنان فاقد مو است. 6 ماه پس از تولد نوزاد موها باید به حالت طبیعی برگردد.

{slider تغییرات بر ناخن های مادر در دوره بارداری}

تغییرات بر ناخن های مادر در دوره بارداری :

در برخی زنان مشاهده شده است که ناخن ها در دوره ی بارداری با سرعت بیشتری رشد می کنند. در برخی دیگر ملاحظه می شود که ناخن ها راحت تر می شکند. همانند تغییرات در مو، تغییرات ناخن مادر نیز پس از تولد نوزادبرطرف خواهد شد.

{slider خارش پوست در دوران بارداری}

خارش پوست در دوران بارداری :

با خارش پوست در دوره ی بارداری، برآمدگی های کوچکی که شبیه نیش حشرات است، می تواند تقریباً در هرجای پوست ظاهر گردد. این عارضه می تواند در هر زمان از بارداری رخ دهد و اغلب با تعداد کمی برآمدگی شروع شده و هر روز تعداد آن افزایش می یابد. و به نظر می رسد به علت تغییرات سیستم ایمنی باشد که در دوره ی بارداری رخ می دهد. خارش پوستی برای چندین ماه طول می کشد و حتی ممکن است که تا پس از تولد نوزاد نیز ادامه یابد.

{slider پلاک های بارداری (PUPPP) و جوش های کهیری خاررش دار }

پلاک های بارداری (PUPPP) و جوش های کهیری خاررش دار :

در این عارضه، برآمدگی ها و توده های کوچکی بر پوست در اواخر بارداری ظاهر می گردد. این برآمدگی ها می تواند لکه-های بزرگی را شکل دهد که دارای خارش فراوان است. این برآمدگی ها ابتدا بر روی شکم ظاهر می گردد و سپس می-تواند به ران، باسن و سینه سرایت کند. علت PUPPP هنوز مشخص نیست و معمولاً پس از تولد نوزاد برطرف می گردد.

{slider کلستاز داخل کبدی بارداری}

کلستاز داخل کبدی بارداری (ICP) :

شایع ترین عارضه ی کبدی کلستاز داخل کبدی بارداری است که در دوره ی بارداری رخ می دهد. علائم اصلی ICP خارش شدید بدون هیچگونه جوش پوستی است. خارش معمولاً در کف دست و پاها رخ می دهد، ولی همچنین ممکن است به بالاتنه نیز گسترش یابد. علائم معمولاً درطی سومین سه ماه بارداری آغاز می گردد، ولی گاهی تا چند روز پس از تولد نیز ادامه می یابد. ICP ممکن است خطر تولد زودرس و برخی مشکلات دیگر را افزایش دهد.

{slider تغییرات بر موی مادر پس از تولد نوزاد}

تغییرات بر موی مادر پس از تولد نوزاد :

تقریباً 3 ماه پس از تولد نوزاد، در اغلب زنان موی سر از فرق سر کاهش می یابد. به دلیل اینکه هورمون ها به سطح طبیعی بر می گردد و اجازه می دهد تا موها به چرخه طبیعی رشد و ریزش خود برگردند. موهای مادر باید در طول 6-3 ماه به طور کامل به رشد طبیعی خود برگردد.

{/sliders}

نوشته‌های پیشین
کمر درد در دوره بارداری
نوشته‌ی بعدی
مسافرت در دوران بارداری

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست