آزمایش لیپاز Lipase

لیپاز  و آمیلاز دو آنزیم مهم گوارشی هستند.آنزیم لیپاز در هضم چربی ها و  آنزیم آمیلاز در شکست نشاسته و قندهای درشت مشارکت و کمک کننده است. پانکراس غده ای است که در پشت معده قرار گرفته و شیره های گوارشی را برای هضم غذا به داخل روده کوچک ترشح می کند. پانکراس همچنین آنزیم های لیپاز و آمیلاز و بسیاری از دیگر آنزیم ها را تولید و ترشح می کند. التهاب پانکراس یا همان پانکراتیت اغلب موجب ترشح زیاد آمیلاز و لیپاز به جریان خون می شود. تست آمیلاز و لیپاز به منظور تشخیص پانکراتیت انجام می شود. تست آمیلاز و لیپاز مقدار این آنزیم ها را که در خون در جریان هستند، اندازه گیری می کند. آنزیم های آمیلاز و لیپاز عموما زمانی مورد آزمایش قرار می گیرند که علائم پانکراتیت حاد و یا سایر اختلالات پانکراس ظاهر شود و پزشک برای تایید این بیماری تست آمیلاز و لیپاز را توصیه می کند.

{slider دلایل کاهش لیپاز}

دلایل کاهش لیپاز:

در بخش تفسیر تست لیپاز

{slider دلایل افزایش لیپاز}

دلایل افزایش لیپاز:

 • بیماری های لوزالمعده
 • بیماری زخم پپتیک
 • بیماری های روده
 • بیماری های مجاری صفراوی
 • التهاب یا تومور غده ی بزاقی
 • نارسایی کلیه

{slider داروهای افزایش و کاهش لیپاز}

داروهای افزایش و کاهش لیپاز:

داروهایی که باعث افزایش سطح لیپاز می شود :

 • مورفین
 • متاکولین
 • بتانکول
 • عوامل کولینرژیک ایندومتاسین
 • مپریدین و کدئین

داروهایی که باعث کاهش سطح لیپاز می شود :

 • یون های کلسیم

{slider شرایط نمونه گیری آزمایش لیپاز}

شرایط نمونه گیری آزمایش لیپاز:

آزمایش لیپاز نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد و بیمار 8-12 ساعت قبل از آزمایش باید در حالت NPO باشد، مصرف آب نیز ایرادی ندارد.

{slider آزمایشات تکمیلی آزمایش لیپاز}

آزمایشات تکمیلی آزمایش لیپاز:

آمیلاز

{slider تفسیر آزمایش لیپاز}

تفسیر آزمایش لیپاز:

پانکراتیت حاد شایع ترین عامل افزایش سطح لیپاز می باشد. لیپاز آنزیمی می باشد که برای تجزیه تری گلیسریدها به اسید چرب توسط لوزالمعده به دوازدهه ترشح می شود. همانند آمیلاز، لیپاز هم پس از آسیب یا بیماری سلول های آسینار لوزالمعده در جریان خون ظاهر می شوند. معمولا، در پانکراتیت حاد سطوح بالای لیپاز همسو با سطوح آمیلاز سرم حرکت می کنند. سطح لیپاز معمولا کمی دیرتر از سطح آمیلاز افزایش می یابد (24-48 ساعت بعد از شروع پانکراتیت) و به مدت 5-7 روز بالا می ماند. به دلیل این که پیک لیپاز نسبت به آمیلاز دیرتر رخ می دهد و افزایش سطح آن بیشتر از آمیلاز طول می کشد، سطح لیپاز سرم در تشخیص دیر هنگام پانکراتیت حاد مفیدتر می باشد. سطوح لیپاز در بیماری های مزمن تر لوزالمعده (کارسینوم لوزالمعده، پانکراتیت مزمن) مفیدتر هستند.

بالا بودن آمیلاز به پزشک نشان می دهد که مشکلی وجود دارد اما این مشکل لزوما در پانکراس بیمار نخواهد بود. با این حال، سطح لیپاز در مقایسه با سطح آمیلاز شاخص اختصاصی تری برای اختلالات پانکراس است. بالا بودن نتیجه تست آمیلاز و لیپاز و علائم شما می توانند پزشک را در تشخیص و یا کنار گذاشتن پانکراتیت یا سایر اختلالات پانکراس یاری دهد.

اگر شما درد شکمی شدیدی را تجربه کرده اید، سریعا به متخصص داخلی و غدد گوارشی مراجعه کنید. بر اساس نتایج تست آمیلاز، تست لیپاز و سابقه پزشکی، پزشک نیاز به تست های دیگر تعیین کرده و نوع درمان مناسب را انتخاب می کند.

{slider مقادیر نرمال آزمایش لیپاز}

مقادیر نرمال آزمایش لیپاز:

0-160 U/L (واحد SI)

{slider مقادیر بحرانی آزمایش لیپاز}

مقادیر بحرانی آزمایش لیپاز:

بیشتر از محدوده نرمال

{/sliders}

نوشته‌های پیشین
تست عرق
نوشته‌ی بعدی
آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست