کاهش خطر نواقص مادرزادی

نقص مادرزادی نوزاد چیست؟

یک نقص مادرزادی عارضه ای است که در هنگام تولد وجود دارد و ظاهر یا عملکرد بدن نوزاد و یا مادر را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از نواقص مادرزادی بلافاصله پس از تولد نوزاد  نظیر پای کوتاه و کج یا انگشت های اضافی دست و پا رؤیت میشود، معمولابرای کشف نواقص دیگری نظیر نواقص قلبی یا ناشنوایی تست های اختصاصی نیاز باشد. برخی از نواقص مادری تا سال ها بعد بروز نمی کنند.

{slider دلایل نواقص مادرزادی}

دلایل نواقص مادرزادی :

دلایل بسیاری از نقص های مادرزادی ناشناخته است اما برخی نواقص مادرزادی توسط ژن هایی رخ می دهند که از والدین به نوزاد قابل انتقال هستند. نواقص دیگر ناشی از اختلالات کروموزمی هستند. تعداد کمی از نواقص مادرزادی به علت قرارگیری در معرض برخی داروهای خاص، مواد شیمیایی و عفونت ها در دوره ی بارداری ایجاد می شوند.

{slider اقدامات لازم برای کاهش خطر تولد نوزادی با نواقص خاص مادرزادی}

اقدامات لازم برای کاهش خطر تولد نوزادی با نواقص خاص مادرزادی :

در بیشتر نواقص مادرزادی چون علت آن ها ناشناخته است امکان پیشگیری نیست ولی خطر تعدادی از آن ها، ممکن است با در نظر گرفتن مراحل زیر کاهش یابد:

 • مشورت با پزشک قبل از باردار شدن
 • مصرف مولتی ویتامین قبل و در دوره ی بارداری
 • شناسایی عوامل خطر
 • استفاده عاقلانه از داروها
 • حفظ  وزن خود در محدوده سالم
 • جلوگیری از عفونت
 • عوارض دارویی را قبل از بارداری در نظر بگیرید.
 • از عوامل مضر شناخته شده جلوگیری نمایید.
 • از الکل و داروهای غیرمجاز استفاده نکنید.

{slider دلیل مراجعه به پزشک  قبل از بارداری}

دلیل مراجعه به پزشک  قبل از بارداری :

تعیین جدول زمانی برای ملاقات با پزشک قبل از بارداری، فکر خوبی است. در این جلسات توصیه هایی در مورد رژیم غذایی و ورزش از پزشک خود دریافت می کنید و شما می توانید درباره ی هر عامل افزایش دهنده ی خطر نقص مادرزادی بحث نمایید. اگر شما یک عارضه ی پزشکی داشته باشید، می توانید در مورد هرگونه درمان موردنیاز در قبل و در دوره ی بارداری صحبت کنید.

{slider عواملی که باعث افزایش خطر داشتن نوزادی با نقص مادرزادی میشود}

عواملی که باعث افزایش خطر داشتن نوزادی با نقص مادرزادی میشود :

افزایش خطر تولد نوزادی با نقص مادرزادی با شرایط زیر

 • سابقه ی فردی یا خانوادگی نواقص مادرزادی داشته باشید.
 • یک فرزند با نقص مادرزادی داشته باشید.
 • سن شما بالا باشد.
 • از داروهای خاصی در زمان های نزدیک بارداری استفاده کرده باشید.
 • از مواد و یا داروهای مخدر یا الکل در دوره ی بارداری استفاده کرده باشید.
 • دارای یک عارضه ی پزشکی نظیر دیابت یا چاقی باشید.
پزشک شما ممکن است تست های تخصصی و یا مراحل دیگری در صورتی که هریک از این فاکتورهای خطرزا را داشته باشید را پیشنهاد کند تا به کاهش خطر کمک کند. برای مثال، اگر شما دارای سابقه ی فردی و یا فامیلی از یک نقص ژنتیکی داشته باشید، آزمایشات و مشاوره ژنتیک ممکن است به شما پیشنهاد گردد.

{slider اهمیت مصرف مولتی ویتامین قبل و در حین بارداری}

اهمیت مصرف مولتی ویتامین قبل و در حین بارداری :

مکمل های ویتامین پیش از تولد دارای مقادیر پیشنهادی از ویتامین ها و موادی، نظیر ویتامین A، C و D، اسید فولیک و آهن است که شما در دوره ی بارداری نیاز خواهید داشت. مصرف روزانه ی 400 میکرو گرم اسید فولیک حداقل یک ماه قبل از بارداری و در دوره ی بارداری به جلوگیری از اختلالات مهم مادرزادی در مغز و نخاع نوزاد نظیر نواقص لوله ی عصبی جلوگیری می کند. اغلب ترکیبات مکمل مولتی ویتامین زنان در قبل از تولد دارای 800-600 میکروگرم اسید فولیک است.

{slider اطلاعاتی لازم درباره ی مصرف داروها در دوره ی بارداری}

اطلاعاتی لازم درباره ی مصرف داروها در دوره ی بارداری :

تعداد کمی از داروها با نقص های مادرزادی ارتباط دارند. شما باید به هر کسی که دارو را برای شما تجویز می کند، در مورد بارداری یا احتمال آن اطلاع دهید که شامل پزشکانی هستند که شما را برای مسائل غیربارداری ویزیت می کنند، روانپزشک، و دندانپزشک هستند. همچنین، با پزشک خود در ارتباط با مصرف هرگونه داروی بدون نسخه، نظیر مسکن های درد، ضد یبوست، داروهای حساسیت و سرماخوردگی، ویتامین ها، داروهای گیاهی و داروهای پوستی مشورت کنید.

{slider تاثیر چاقی بر بارداری}

تاثیر چاقی بر بارداری :

زنان چاق (زنانی که دارای شاخص جرم بدنی BMI 30 یا بالاتر هستند) نسبت به زنان دارای وزن طبیعی در زمان بارداری در معرض خطر بیشتری برای تولد نوزادانی با نواقص مادرزادی هستند. رایج ترین نواقص مادرزادی مرتبط با چاقی، نواقص لوله ی عصبی، اختلالات قلبی و کام شکاف دار هستند. اگر شما قصد بارداری دارید، بهترین راه برای جلوگیری از این مسائل ناشی از چاقی، رسیدن به وزن طبیعی قبل از باردار شدن است.

{slider اهمیت گفتگو با پزشک در رابطه با عوارض مصرف داروهای خاص قبل از بارداری}

اهمیت گفتگو با پزشک در رابطه با عوارض مصرف داروهای خاص قبل از بارداری :

بعضی عارضه های بالینی، نظیر فشار خون بالا، دیابت و اختلالات صرع ممکن است خطر تولد نوزادی با برخی نواقص مادرزادی را افزایش دهد. اگر شما دارای یک عارضه ی بالینی هستید، با پزشک خود در ارتباط با هرگونه تغییر مورد نیاز در رژیم غذایی، دارو یا دیگر موضوعاتی صحبت کنید که بیماری را قبل از بارداری شما قابل کنترل می کند.

{slider آسیب و ضرر مصرف الکل در دوره ی بارداری}

آسیب و ضرر مصرف الکل در دوره ی بارداری :

نواقص مادرزادی ناشی از الکل با ترک الکل صددرصد قابل پیشگیری هستند.

یک علت مهم در ایجاد نواقص مادرزادی مصرف الکل در دوره ی بارداری است. “طیف اختلالات جنینی وابسته به الکل” عبارتی است که به منظور توصیف اثرات متفاوتی استفاده می شود که نوشیدن بر جنین در زنان باردار دارد. این اثرات ممکن است شامل ناتوانی های فیزیکی، رفتاری و یادگیری باشد که گاهی تا آخر عمر ادامه می یابد. یکی از شدیدترین اثرات مصرف الکل در دوران بارداری سندرورم جنین الکلی است.

{slider تأثیر داروهای مخدر بر زنان بارداری}

تأثیر داروهای مخدر بر زنان بارداری :

استفاده از مواد مخدر (نظیر هروئین، کوکائین، متامفتامین، و ماری جوآنا) و تجویز داروهای مورد استفاده با اهداف غیردارویی (نظیر اکسی کدون) می تواند به نوزاد آسیب بزند. برخی از این داروها منجر به مشکلات رشد در کودک می گردد. برخی دیگر ممکن است باعث مشکلات یادگیری، رفتاری و احساسی بلند مدت شود. بسیاری از داروها خطر تولد زودرس و برخی مشکلات شدید دیگر را افزایش می دهند. شما باید در دوره ی بارداری، از مصرف تمام این داروها خودداری کنید.

{slider خطر عفونت ها مختلف در دوره ی بارداری}

خطر عفونت ها مختلف در دوره ی بارداری :

برخی عفونت ها می توانند خطر نواقص و مشکلات دیگر مادرزادی را در دوره ی بارداری برای شما و نوزاد در حال رشد افزایش دهند:

 • عفونت ویروسی “سرخجه” (سرخک آلمانی) که معمولاً باعث دانه های ملایم و اندکی تب می شود. ابتلا به سرخچه در دوره ی بارداری می تواند باعث سقط جنین، ناشنوایی، عقب افتادگی ذهنی، نواقص قلبی و نابینایی در نوزاد گردد. برعلیه سرخچه واکسن وجود دارد، ولی برای زنان باردار توصیه نمی گردد. اگر شما تا بحال به بیماری مبتلا نشده اید یا واکسن تزریق نکرده اید، باید برعلیه سرخچه واکسینه شوید و حداقل یک ماه برای باردار شدن صبر کنید.
 • بیماری “توکسوپلاسموز” که توسط یک انگل ساکن در خاک ایجاد می گردد. شما ممکن است با خوردن گوشت خام و غیرپخته یا سبزیجات شسته نشده یا تماس با فضولات حیوانی، بخصوص گربه ها آلوده گردید. اگر شما برای اولین بار در دوره ی بارداری مبتلا گردید، ممکن بیماری به نوزاد منتقل گردد. توکسوپلاسموز می تواند باعث نواقص مادرزادی، نظیر ناشنوایی، مشکلات بینایی و ناتوانی ذهنی شود. اطمینان حاصل کنید که گوشت کامل پخته شده مصرف گردد و هنگام باغبانی یا شستشوی سبزیجات از دستکش استفاده می-کنید. برای نگهداری گربه از جعبه استفاده نمایید که کس دیگری آنرا تمیز می کند. اگر شما خودتان مجبورید جعبه را تمیز کنید، از دستکش استفاده نموده و دستتان را بعداً به خوبی بشویید.
 • عفونت ویروسی رایج “سیتومگالوویروس”  اغلب عفونت های سیتومگالوویروس باعث هیچ مشکل مهمی نمی-گردند. اگر شما در هنگام بارداری برای اولین بار آلوده شدید، CMV می تواند جنین را آلوده کند. در برخی موارد، عفونت می تواند باعث ناتوانی ذهنی، ناشنوایی و مشکلات بینایی گردد. CMV می تواند از طریق تماس با ادرار کودکان آلوده یا دیگر مایعات بدن آن ها منتقل گردد. زنان بارداری که با کودکان کار می-کنند، نظیر کارمندان مراقبت سلامت کودکان، باید برای جلوگیری از عفونت، از دستکش هنگام تعویض پوشک نوزاد استفاده کنند. شستشوی مداوم دستان نیز توصیه می گردد.
 • بیماری های مقاربتی (STIs) می تواند باعث نواقص مادرزادی شدیدی گردند. درمان یک بیماری مقاربتی- ترجیحاً قبل از حاملگی- ممکن است از آسیب به جنین ممانعت نموده یا خطر آنرا کاهش دهد.

{slider عوامل خطرزای نقص مادرزادی}

عوامل خطرزای نقص مادرزادی :

 • از قرارگیری در معرض سرب خودداری کنید. سرب می تواند در رنگ های قدیمی، مواد ساختمانی و بعضی جواهرات و ظروف وجود داشته باشد.
 • در معرض جیوه قرار نگیرید خوردن کوسه، اره ماهی، شاه ماهی خال دار یا ماهی قرمز، خوردن ماهی تن سفید را به 170 گرم در هفته کاهش دهید. ماهی از غذاهای مفید با مواد غذایی ضروری برای زنان باردار و نوزاد در حال رشد است. اطمینان یابید که حداقل دو وعده در در هفته از ماهی سالم استفاده نمایید.
 • از خوردن مقادیر بالای ویتامین A خودداری کنید. سطوح بالای این ویتامین با نقص های شدید مادرزادی همراه است. داروهای مولتی ویتامین نباید دارای بیش از 5000 واحد بین المللی ویتامین A باشند.

این اقدامات احتیاطی برای تمام زنان باردار توصیه می گردد

{/sliders}

نوشته‌های پیشین
تغذیه در دوره بارداری
نوشته‌ی بعدی
چگونگی رشد نوزاد در دوره بارداری

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست