آزمایش قند خون

آزمایش قند خون 2hpp در افرادی که دارای علائم دیابت مانند پلی دیپسی و پر ادراری و یا در افرادی با قند ناشتای غیرطبیعی استفاده می‌شود.

شرایط و دستورالعمل انجام آزمایش قند خون 2hpp (دو ساعته)

  • بر اساس دستورالعمل‌های انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌شود فرد قبل از انجام آزمایش رژیم غذایی متعادل ازلحاظ کربوهیدرات (محتوی 100 گرم کربوهیدرات) داشته باشد.
  • روز قبل از نمونه‌گیری از ساعت 6 تا 11 شب شروع ناشتا بودن خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که موقع مراجعه به آزمایشگاه 12 ساعت از شروع ناشتا بودن گذشته باشد. زمان ناشتایی نباید کمتر از 8 ساعت و بیشتر از 16 ساعت باشد. مصرف آب به میزان کافی توصیه می‌شود.
  • بهتر است که نمونه‌گیری را قبل از ساعت 10 صبح شروع کنید و انجام آن در ساعت دیرتر در حد امکان خودداری شود (مگر به دستور پزشک).
  • در مورد مصرف دارو و یا تزریق انسولین صبح روز آزمایش و طی دو ساعت انجام آزمایش با پزشک معالج هماهنگ کنید. در طی ساعات ناشتایی از نوشیدن چای و قهوه پرهیز نمایید. نوشیدن آب در حد لازم مانعی ندارد.
  • پس‌ از اینکه نمونه خون برای اندازه‌گیری قند خون ناشتا از شما گرفته شد، صبحانه میل نمایید. حتی‌الامکان صبحانه هرروزه را همراه خود آورده و در آزمایشگاه صرف نمایید. توصیه می‌شود که صبحانه حاوی حداقل 75 گرم مواد قندی باشد. زمان شروع خوردن صبحانه ساعت را یادداشت کنید. نمونه‌گیری دقیقاً 2 ساعت پس از زمان مذکور انجام می‌پذیرد.
  • قبل از انجام نمونه‌گیری و در حین 2 ساعت آمادگی اکیداً از مصرف دخانیات اجتناب نمایید. زیرا باعث افزایش سطح گلوکز خون می‌گردد.
  • پس از اتمام صبحانه، از خوردن هر نوع خوردنی و آشامیدنی خودداری نمایید. نوشیدن آب در حد لازم مانعی ندارد.
    * نکته مهم: نحوه انجام آزمایش قند خون 2hpp و آزمایش قند خون BS 4PM متفاوت می‌باشد.
نوشته‌های پیشین
آزمایش هایی که به زمان بندی خاصی نیاز دارند
نوشته‌ی بعدی
شرایط و دستورالعمل انجام تست ادرار 24 ساعته

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست