مقاله با ویروس کرونا بر اساس اصول بهداشتی

راهنمای خودمراقبتی و بهبود ایمنی در برابر ویروس کرونا بر اساس اصول بهداشتی، پزشکی رایج و آموزه های طب ایرانی

متن پیش رو نخستین ویراسته از نگارش دستورعمل تلفیقی طب جدید و طب ایرانی در برابر همه گیری ویروس کرونا در ایران است که توسط دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت و با همکاری بنیاد ملی طب ایرانی و انجمن علمی طب سنتی ایران تهیه و تنظیم شده است و مبنای آن شواهد پزشکی، منابع طب ایرانی و طب نوین، تجربه های بالینی و گزارش های منتشرشده می باشد. هرگونه تبدیل این محتوا به شکل های تصویری، صوتی، گرافیکی که منجر به تغییر متن یا جزء برداری از آن شود، بدون اجازه دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجاز نیست.

بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید (19-COVID) اکنون یک مشکل جهانی است که بنا به گزارشهای رسمی شیوع آن از ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ در ایران تأیید شده است. انسان همیشه با بیماریهای ویروسی (مانند زگیل، سرخک، آبله مرغان، سرماخوردگی عادی و…) روبرو بوده و در کشمکش با آنها راه های گوناگونی را آزموده است. میدانیم که مهم ترین ویژگی این ویروس نوپدید، خطر آلودگی محیطی بیشتر و گسترش سریع تر آن نسبت به ویروس های دیگر است و چون تا کنون واکسن یا داروی اختصاصی برای آن ساخته نشده است، باید مقاومت تنی و روانی خود را در برابر این ویروس و پیامدهای ذهنی و هیجانی شیوع آن افزایش دهیم. بدین مقصود، پیشنهادهایی برای افزایش تاب آوری زیستی – روانی افراد تندرست بر پایه حکمت طب ایرانی فراهم آورده ایم که امیدواریم بتواند به مردمان سرزمین پهناور ایران کمک کند تا از گزند و آسیب این ویروس دور و ایمن باشند و امیدواریم با توکل به نیروی حق، و با عمل به دستورهای بهداشتی، و توجه به توصیه های طبیعی بتوانیم با کمترین آسیب جسمی، روحی و اجتماعی از این دشواری گذر کنیم.

اصول بهداشت عمومی: پیشگیری با تدابیر ساده

راههای انتقال کوروناویروس جدید همانند سایر ویروسها و ویروس آنفلوانزاست یعنی از طریق تماس دست آلوده شده به ترشحات تنفسی با چشم، بینی و دهان و از راه قطرات تنفسی (از طریق عطسه، سرفه و صحبت کردن چهره به چهره به مدت طولانی منتقل می شود؛ بنابراین استفاده از ماسک برای فرد بیمار، و شستشوی مکرر دستها و صورت با آب و صابون برای سایر افراد، از مهم ترین راههای پیشگیری شمرده می شوند.

به این آموزه های بهداشتی در پیشگیری از آلودگی به ویروس کرونا عمل کنید و آنها را تا پایان بحران ترک نکنید:

 1. رعایت تدابیر بهداشتی بویژه شستشوی مکرر دستها و پرهیز از لمس بینی و چشم ضروری است.
 2. دستهایتان را با آب و صابون بشویید؛ به ویژه بعد از عطسه و سرفه یا تماس با یک حیوان یا با محیط اطراف آنها.
 3. از تماس نزدیک با فرد دچار به علائمی مانند سرماخوردگی، آبریزش، عطسه و سرفه خودداری کنید.
 4. مواد غذایی را خوب بپزید.
 5. مواد غذایی خام و پخته را کنار هم و در تماس با هم قرار ندهید.
 6. پس از تمیز کردن و قطعه قطعه کردن مواد غذایی حیوانی خام (گوشت و اجزای خوراکی دیگر گوسفند،گاو، مرغ، ماهی، میگو …) ظروف، تخته و چاقویی را که استفاده کرده اید بلافاصله با آب و مواد شوینده بشویید و از تماس ظروف شسته نشده با مواد غذایی پخته، اکیدا خودداری کنید.
 7. هنگام تماس با حیوانات، دام، پرندگان زنده و محصولات آنها، از دستکش و ماسک استفاده کنید و پس از تماس بدون دستکش، حتما دستهای خود را با آب و صابون بشویید.
 8. اگر به اختلال تنفسی (شامل تب، سرفه و یا تنفس مشکل دچار شدید فورا به مرکز بهداشتی درمانی مشخص و معرفی شده مراجعه کنید.
 9. در مکان های عمومی تا جایی که ممکن است دستکم یک متر با دیگران فاصله داشته باشید.
 10. از دست دادن، در آغوش گرفتن، و بوسیدن تا پایان خطر همه گیری خودداری کنید.
 11. دیدارهای غیرضروری را حذف کنید یا به تعویق بیندازید و از حضور در اجتماعات یا مکان های شلوغ پرهیز کنید.
 12. هنگام موقع عطسه و سرفه با دستمال یا قسمت بالای آستین یا گودی آرنج جلوی بینی و دهان را بگیرید.
 13. دستمال های مصرف شده را در یک کیسه نایلونی انداخته، در آن را گره بزنید و در سطل در دار بیندازید.
 14. درباره سالمندان عزیز (سن بالای ۶۰ سال)، مبتلایان به آسم، برونشیت، بیماریهای قلبی عروقی، بیماران خاص مانند مبتلایان به سرطان، ضعف سیستم ایمنی، و مبتلایان چاقی مفرط باید احتیاط و مراقبت بیشتری بکار بست.
 15. مدت محدودی از مراجعه به مکان های مقدس و زیارتی و محل های پر رفت و آمد مثل بازارها تا حد امکان خودداری کنید، بویژه اگر مستعد بیماری هستید یا دچار علائم تنفسی شده اید.

آموزه های طب ایرانی :

می دانیم که در پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا و هر بیماری عفونی دیگر، توجه به سه عامل مهم است:
الف. عامل مهاجم (ویروس)
ب. میزبان (انسان)
ج. محیط
ما در این دستور عمل بنا به دیدگاه حکیمان و طبیبان کهن، بیش از هر چیز بهبود شرایط میزبان را در نظر داریم تا امکان و استعداد ابتلا را کاهش دهیم؛ و بدین مقصود بایسته است که به این امور توجه کنیم:

 1. تقویت اعضای حیاتی بدن (مغز، قلب، کبد) و نیروهای عالی آنها، و حفظ کارمایهها و بن مایه های اصلی در عملکردهای زیستی (حرارت غریزی و رطوبت غریزی).
 2. تقویت اعضای دستگاه تنفس فوقانی و تحتانی، و اعضایی که با آنها عملکرد همگرا دارند. این تقویت هم شامل تقویت عملکرد و هم افزایش توان دفاعی و محافظتی است.
 3. حفظ اعتدال مزاج شخصی: هر فرد تندرست با هر مزاجی، در شرایط بهینه شخصی خود قرار دارد و باید این اعتدال را حفظ کند و به تقویت مزاج مادرزادی بپردازد. بنابراین توصیه به مصرف گرمی بخش های قوی و شدید را مجاز نمی دانیم و حتی برای سالمندان سردمزاج نیز هر گیاه دارویی گرمی بخش را پیشنهاد نمی کنیم.
 4. تعدیل شرایط ناهنجار بدنی اعم از سوءمزاجهایی که ممکن است خطر ابتلا و شدت بیماری را افزایش دهند. این امر در مورد مبتلایان پرفشاری خون، مشکلات قلبی، بیماری های تنفسی، و دیابت مهمتر است. در این دستور عمل به پاکسازی های ملایمی اشاره خواهیم کرد که منجر به ضعف نشوند و قوای بدنی را دچار آشفتگی ناگهانی نکنند.

اکنون با این نگاه به بیان توصیه ها و پیشنهادها می پردازیم. لازم نیست همه افراد، همه این موارد را یکجا اجرا کنند، بلکه به فراخور حال و بسته به شرایط، منتخبی از این توصیه ها می تواند به تندرستی و آرامش روانی کمک کند و نتایجی مانند افزایش مقاومت مخاطی راههای تنفسی، تقویت ریه، تقویت قلب و سیستم عصبی، بهبود ایمنی عمومی بدن، پاکسازی از مواد تباه، و نهایتا افزایش تاب آوری زیستی روانی در برابر بیم و هراس ابتلا به ویروس کرونا به بار آورد. کوشیده ایم که توصیه هایمان از سازگاری فرهنگی، سادگی، ارزانی و دسترس پذیری برخوردار باشند و پرهیزها نیز قابل اجرا و منطقی باشند.
این پیشنهادها صرفا برای ارتقای سلامت در افراد تندرست، و افزایش ایمنی در افراد در معرض خطر است.
کسانی که دچار علائم مشکوک یا مبتلا به بیماری باشند حتما باید از درمان و توصیه های پزشکی رایج بهره مند شوند.

آرامش و آسایش، و توجه به دل و جان :

همه میدانیم که حالات ذهنی و هیجانی مانند ترس، نگرانی، بی تابی، و اندوه شدید عملکردهای طبیعی دستگاه عصبی، غدد درون ریز، و سیستم ایمنی ما را دچار آشوب می کنند.

 • برای افزایش پایداری عملکردهای سیستم ایمنی، غدد، و اعصاب نخست باید اطلاعات ورودی به ذهن و حواس را مدیریت کنیم. اگر پیوسته و پیاپی، چشم و گوشمان به گوشی همراه یا دیگر رسانه ها باشد، و گفت وشنید و جست وجویمان مدام درگیر شایعات نادرست و حتی اخبار درست باشد دلمان از وحشت و بیم لبریز میشود و در پی آن هماهنگی این دستگاهها برای فراهم کردن تاب آوری و مقاومت بدن به هم می ریزد که نتیجه آن کاهش سطح ایمنی بدن است.
 • امر بسیار مهم دیگر در افزایش این تاب آوری، تنظیم زمان خواب و بهبود کیفیت خواب است. مهم ترین مقوی محور سیتم عصبی با سیستم ایمنی، خواب به وقت و آرام است. بنابراین آموزه های بهداشت خواب را جدی بگیرید.

با این مقدمه، به سه دسته توصیه های کلی در حوزه ارامش و آسایش می پردازیم:

 • با توکل و توسل، ذکرها و دعاها و نذرهای خالصانه و مددجستن از نیروبخشهای معنوی می توانیم طمأنینهای در قلب طلب کنیم که نه تنها به تندرستی ما کمک می کند بلکه مایه رستگاری و برکت در جان ما می گردد.

ساقی بیا که هاتف غیبم به مژده گفت
با درد صبر کن که دوا می فرستمت
(حافظ)

اکنون بهترین فرصت برای همنشینی با خودمان و خانواده است و می توانیم با این کارهای ساده، تشویش را به آسایش بدل کنیم
 • مطالعه آثار ادبی بزرگان ادب فارسی،
 • مطالعه ادبیات داستانی
 • خواندن قصه ها و حکایات و مثلها در جمع خانواده
 • تماشای فیلم های مستند جذاب و سینمای کمدی
 • مطالعه تاریخ و فرهنگ ایران زمین
 • خواندن سرگذشت بزرگان دانش و هنر
 • پرداختن به سرگرمی ها و بازی های خانگی
 • شنیدن نغمات و الحان آرامش بخش
 • مرور خاطراتی از شادکامی و موفقیت های خود یا اطرفیان
 • انجام تمرینهای تنفسی و تن آرامی.

یک راه ساده، رایگان و موثر برای تقویت سیستم ایمنی، خندیدن است.

 • کارآمدی خندیدن در بهبود عملکردهای سیستم ایمنی (هم ایمنی ذاتی، و هم ایمنی تطابقی یا اداپتیو) در مقالات علمی بسیار زیادی بررسی شده و در نشریات معتبر منتشر شده است.
 • در واقع خندیدن، دومینویی از رویدادهای گوناگون را در سیستم تنفسی، عصبی، عضلانی، لنفاتیک، گردش خون، غدد درون ریز، و سیستم ایمنی فعال می کند که یکی از نتایج شگفت انگیز آن افزایش چشمگیر قدرت سیستم ایمنی است. و خلاصه اینکه: بجای غرق شدن در خبرهای ناگوار و بیم آور، گوشیها را کنار بگذارید و ساعتی از شبانه روز را در کنار خانواده به دیدن پویانمایی های (انیمیشن) خنده دار، و ویدیوهای کمدین های بزرگ بگذرانید و اشعار و حکایات طنز بخوانید، و بخندید.
 • در یک کلام، خندیدن دنیایی از شگفتی هاست! با خندیدن سیستم ایمنی تان را فعال و نیرومند کنید.

هنگام تنگدستی، در عیش کوش و مستی
کاین کیمیای هستی، قارون کند گدا را

توصیه های عمومی :

 • چنان که گفته شد شستشوی مکرر دست و صورت، دستکم پنج نوبت در شبانه روز، ضروری است.
 • پاک نگاه داشتن بینی از طریق کاهش تعداد ویروس احتمالی در مسیرهای تنفسی، خطر ابتلا را کاهش می دهد. پیشنهاد می کنیم که افراد سالم روزی ۲ تا ۳ بار آب ولرم یا دم کرده رقیق بابونه را از راه بینی بالا میدهد. پیشنهاد می کنیم که افراد سالم روزی ۲ تا ۳ بار آب ولرم یا دم کرده رقیق بابونه را از راه بینی بالا کشیده (استنشاق) و پس از چند ثانیه بینی را با فشار ملایم تخلیه کنند.

توصیه های بوییدنی و عملی :

 • برای کاهش اضطراب و بیتابی، ضمن انجام دم و بازدم عمیق، بوهای طبیعی و خنک مقوی قلب و مغزمانند بوی پرتقال، به، لیمو، و خیار شسته ببویید. حواستان باشد که این میوه ها را فرد مشکوک به ابتلا لمس نکرده یا نبوییده باشد.
 • همچنین میتوانید قدری گلاب سرد در افشانه ریخته و در هنگام احساس کم هوایی اضطرابی» به چهره و گردن و سینه بپاشید. در «احساس کم هوایی اضطرابی» عمل دم و بازدم دشوار نیست و سینه صدای غیرعادی ندارد ولی فرد احساس می کند هوا در اطرافش کم است و نیاز به جریان هوای خنک دارد و با وزیدن هوای خنک حالش بهتر میشود.
 • گرچه رایحه های غیرطبیعی را برای اثرات طبی ترجیح نمیدهیم ولی اگر تپش قلب، کم خوابی، نگرانی و دلواپسی دارید بهتر است از عطر و ادکلن های مایل به خنکی استفاده کنید و عطرهای تند یا بسیار شیرین را کنار بگذارید.
 • احتیاط: بوهای بسیار نافذ گرم و خشک مانند بوی اسطوخودوس ممکن است در افراد با مزاج گرم سیستم عصبی، تحریک پذیری، عطسه، خارش و سردرد ایجاد کند.
 • بادکش ساده و بادکش گرم به طور لغزان بین دو کتف، در تقویت ریه و بهبود عملکرد ایمنی و افزایش ظرفیت تنفسی موثر است. باید توجه داشت بادکش بر روی ستوان فقرات و استخوانها ممنوع است و بادکش کردن و این توصیه به معنی حجامت کردن با مجوزی برای خونگیری نیست!

پرهیزها و محدودیت های غذایی :

• همیشه، بویژه در هنگامه همه گیری ها باید از سه رفتار اجتناب کرد تا نیروهای بدن بجای توجه به آماده باش دفاعی، زیاد به کارهای گوارش و دفع پسماندهای تغذیه گمارده و مشغول نشوند:

الف. پرخوری (حتی از غذای سبک)
ب. درهم خوری (حتی از غذاهای سودمند)
ج. سنگین خوری (حتى بمقدار معمول)

منظور از غذای سنگین، غذایی است که هضم آن دشوار باشد و گذر آن از معده به روده طول بکشد و پسماندهای آن هم به آسانی دفع نشوند. غذاهای خمیری و سرخ کرده و چرب از این قبیل هستند مانند ماکارونی چرب، الویه با گوشت های صنعتی، سوسیس، هلیم و آش گوشت غلیظ، پنیر پیتزا و فست فودها.
• روزه داری طبی، به معنای کاهش حجم و کالری غذایی دریافتی در حد بیست درصد کمتر از وضعیت همیشگی هر فرد، با تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب می تواند منجر به بهبود عملکرد دستگاه دفاعی بدن در برابر عوامل بیماریزای بیرونی شود. مصرف شوریها و ترشیهای محرک و خشکی اور مخاط تنفسی (مانند سرکه تندوتیز و خیار شور) را محدود کنید.
• مصرف شیر، ماست، گوجه، رب گوجه، شوری های آب گوجه ای، موز، شیرینی های چسبنده و چرب را محدود کنید. لبنیات را بطور مطلق ممنوع نمی دانیم ولی تاکید می کنیم که مقدار مصرف آنها (بویژه ماست و دوغ ترش) معتدل باشد و همراه با مصلحات استفاده شود.
• از مصرف نوشیدنیها و خوردنی های محرکهای مغز و برهم زننده خواب مانند قهوه، نسکافه، چای سبز، و نیز شکلات تلخ در ساعات عصر و شب خودداری کنید تا خواب به وقت و عمیق و پیوسته را از دست ندهید.
• از مصرف پیاپی ادویه بسیار گرم و خشک و تندوتیز مانند فلفل قرمز، خردل، و سس های تند پرهیز کنید.
• به نظر می رسد مصرف سیر و زنجبیل فقط تا اندازهای در پیشگیری احتمالی سودمند است. بطور عمومی مصرف بیش از یک تا دو حبه سیر کوبیده، و بیش از دو تا سه گرم زنجبیل پیشنهاد نمی شود. مصرف بیشتر از این مقادیر بویژه بطور پیوسته می تواند موجب تحریک عصبی و ایمنی و تغیرات ناهنجار مزاجی و خلطی شود و در بیماران قلبی باید تداخل هر دو را با داروهای ضدانعقاد باید در نظر گرفت. در برخی شرایط مصرف مقادیر کم نیز ممکن است عوارض جدی داشته باشد.

توصیه های غذایی :

پیشنهادهای غذایی زیر را در برنامه روزمره خوراک خود اولویت بدهید. برخی پیشنهادها، مشخصا برای بهبود مشکلاتی مانند دیابت، ضعف و کم خونی، یبوست و ضعف هضم مناسب تر است.

آشی با این اجزاء تهیه کنید:

برنج و بلغور جو: هر کدام نصف پیاله
هویج یا زردک رنده شده: یک پیاله
پیاز خردشده: نصف پیاله
سبزی جعفری و گشنیز: یک پیاله
گزنه: 3 قاشق غذاخوری
گوشت مرغ ریزشده: نصف پیاله
کاهو و اسفناج: یک پیاله
نمک و زردچوبه بمقدار لازم
سوپی شامل برنج، ماش، جو بعلاوه هویج، کدو، سبزهای جعفری و گشنیز، آلوبخارا با بال و گردن پوست کنده مرغ، روغن زیتون و همراه با زردچوبه و آب لیمو یا آب نارنج بپزید و نوش جان کنید.

 • خورش های آبدار یا سوپ جو همراه با شلغم، سبزی گشنیز، برگ کاهو، برگ اسفناج، تخم گشنیز، آلوبخارای ملس و کمی زرشک بویژه در افراد با سابقه آلرژی تنفسی مفید است.
 • خورش کدو، خورش لوبیاسبز، خورش بامیه همراه با پیاز و سبزیجاتی مانند شوید و جعفری، لوبیا، و پودر
 • خورش کدو، خورش لوبیاسبز، خورش بامیه همراه با پیاز و سبزیجاتی مانند شوید و جعفری، لوبیا، و پودر
  کامل لیموعمانی بویژه در مبتلایان دیابت و افزایش چربی خون مفید است. در این افراد و نیز در کسانی که اضافه وزن یا چاقی مرضی دارند، بهتر است برنج بصورت شوید پلو، هویج پلو، سبزی پلو، چلوزیره، چلوسیاهدانه، زرشک پلو با زیره و تخم گشنیز مصرف شود. نخود آب شامل نخود، پیاز شیرین، گوشت گوسفند و میوه به در افراد سالخورده و ضعیف توصیه میشود.
 • سوپ نخود یا سوپ جو همراه با نخود و مرزه برای تقویت ریه بویژه در سالمندان سودمند است.
 • هویج یا زردک آب پز، کدوحلوایی آب پز، شلغم آب پز، به آب پز، در کسانی که ضعف هاضمه و یبوست دارند مفید است. افزودن قدری عسل و اندکی زعفران ساییده به هویج و کدوحلوایی و به آب پز اثرات آنها را | تقویت می کند.
 • کسانی که دچار بی اشتهایی، ضعف، سردی اندامها و خستگی هستند می توانند از سمنو، جوانه گندم، جوانه نخود، برگه های شیرین، توت خشک، انجیر، شیربرنج با سیاه دانه و کمی دارچین، شله زرد با خلال بادام و پسته بهره ببرند. همچنین مصرف فندق، گردو، پسته، بادام، نخود و کشمش، و مویز بعنوان میان وعده یا تنقلات روزانه سودمند است.
 • استفاده از بخش نارنجی پوست پرتقال به صورت مربا، دمکرده، مرتع پلو سودمند است. همچنین می توان این بخش پوست پرتقال (یا نارنج) را به صورت تازه در سالادی از هویج و سبزیجات و روغن زیتون فوق بکر حقیقی به کار برد.

توصیه های دارویی خوراکی :

مصرف مختصری سیاهدانه، در حد یک قاشق چایخوری کوچک در هنگام ناشتایی یا همراه نان صبحانه مفید است. . نوشیدن خیسانیده تخم بالنگو و بارهنگ در آب و گلاب با کمی زعفران سودمند است:
• آب سه چهارم لیوان
• گلاب یک چهارم لیوان
• تخم بالنگو یک قاشق چای خوری
• تخم بارهنگ یک قاشق چای خوری
این اجزاء را با هم بیامیزید و هم بزنید، نیم ساعت صبر کنید تا بالنگو و بارهنگ خوب لعاب بدهند، سپس سر قاشق چای خوری زعفران ساییده بیافزایید و دوباره هم بزنید. سپس آن را با سوق دادن آگاهی به بو و مزه گلاب و زعفران در جرعه های کوچک و کوتاه بنوشید و در بین جرعه ها آرام بگیرید و آگاهانه تنفس کنید. این مقدار دو تا سه بار در روز برای بزرگسالان قابل تکرار است افزودن کمی عسل طبیعی نیز مفید است).
• نوشیدن دمنوشی از آویشن و شیرین بیان با عناب در طول روز سودمند است:
• برگ آویشن 1 قاشق غذاخوری پر (5/ 2 گرم)
• پودر ریشه شیرین بیان ۱ قاشق چای خوری
• عناب چنگال زده (سوراخ شده) 5 عدد
• عناب چنگال زده (سوراخ شده) 5 عدد

همه را در یک قوری چینی ریخته با یک لیوان آبجوش بمدت یک ربع با حرارت ملایم دم کنید. پس از صاف کردن، تا گرم است آرام آرام بنوشید.

هشدار: مادران باردار باید در مصرف این ترکیب احتیاط کنند. برای کسانی که فشارخون بالا دارند مصرف شیرین بیان بیش از ۳ تا ۴ هفته توصیه نمی شود.

 • این ترکیب تا دو بار در روز برای بزرگسالان قابل تکرار است.
 • مقادیر بالا با نصف مقدار از سن ۷ سالگی به بالا، و با یک سوم تا یک چهارم مقدار برای کودکان ۲ تا ۷ ساله مجاز است.
  برای کودکان زیر ۲ سال که زود به زود دچار سرماخوردگی می شوند، روزانه دو تا چهار قاشق غذاخوری یعنی حدود ۱۵ تا ۳۰ سی سی از یک لیوان دمنوش نهایی آماده مصرف مناسب است (یعنی حدود یک دهم مصرف بزرگسالان) و این مقدار نیز نباید بیش از ۳ تا ۴ هفته مصرف شود.

• مصرف ترکیبی از پودر ریشه شیرین بیان و رازیانه و شکر سرخ از گذشته دور برای پیشگیری از ابتلا به بعضی بیماری ها در منابع طب ایرانی و نیز برخی آموزه های اسلامی توصیه شده است. مقدار ۱۰ گرم شیرین بیان و ۵ گرم رازیانه و ۵ گرم شکر سرخ برای مصرف روزانه در بزرگسالان سودمند است. این مقدار ماده برای مصرف طی سه تا چهار روز می باشد.

هشدار: این ترکیب در بارداری مجاز نیست، و بانوانی که قاعدگی مفرط دارند باید در مصرف آن احتیاط کنند. بهتر است یک دوره مصرف این ترکیب حداکثر ۴ هفته باشد و پس از آن تا دو هفته مصرف نشود.

• مصرف مختصری ترکیب عسل و ژل رویال باکیفیت در حد روزانه یک تا دو قاشق چایخوری برای افراد سالم، و در بیماران حسب نظر پزشک معالج و رعایت شرایط مصرف این مواد، می تواند مفید باشد.

توصیه های دارویی موضعی :

 • استفاده از روغن سیاهدانه یا روغن بنفشه در بادام شیرین به صورت موضعی در داخل بینی می تواند سودمند باشد.
 • بخورهای گیاهی مانند بخور بابونه یا مرزنجوش یا اسطوخودوس در کسانی که مستعد عفونتهای تنفسی هستند مفید است. کسانی که تحریک پذیری عصبی و بی تابی دارند نباید این گیاهان را بصورت خشک مستقیما بو کنند.

فهرستی از مواد غذایی مقوی سیستم ایمنی :

در ادامه فهرستی از مواد غذایی موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن ارائه می شود. در ارائه این فهرست از معرفی خوراکی هایی که اثرات مزاجی شدید دارند اجتناب کرده ایم. همچنین مفرداتی که در بارداری احتیاط مصرف دارند با علامت ستاره [*] مشخص کرده ایم. هر کسی به فراخور حال و دسترسی و میل شخصی می تواند دو یا چند مورد از این مواد را با هم ترکیب کرده و یک غذا یا نوشیدنی لذیذ تهیه و با آرامش میل نماید

سبزیجات و تره بار:

 1. ریحان
 2. نعناع
 3. پونه
 4. لوبیا سبز
 5. کدو حلوایی
 6. کدو سبز
 7. چغندر
 8. زردک
 9. هویج
 10. قنویت (کلم قمی)
 11. کرفس

ادویه و گیاهان دارویی:

 1. آویشن
 2. دارچین
 3. سیاهدانه
 4. زردچوبه
 5. مرزنجوش
 6. چای کوهی
 7. گل گاوزبان
 8. بابونه
 9. بادرنجبویه
 10. زعفران
 11. هل
 12. رزماری

میوه ها و فرآورده های میوه ای:

 1. انجیر خیسانده با آب و گلاب)
 2. انار و آب انار و رب انار
 3. شیره انگور
 4. آناناس و کمپوت و آب آن
 5. برگه زردآلو به صورت خیسانده
 6. زرشک
 7. سیب (میوه، آب آن، فالوده، مربا)
 8. به (دمنوش، رب، مربا)
 9. عناب
 10. مرکبات شامل پرتقال، گریپ فروت، نارنج، لیموشیرین، و لیموترش
برخی باورهای نادرست مردم در مورد گیاهان دارویی و طب های سنتی و مکمل :
 • گیاهان دارویی بدون عارضه هستند.
 • مصرف گیاهان دارویی همراه با داروهای شیمیایی مشکلی ایجاد نمی کند.
 • طب سنتی به تنهایی می تواند همه بیماری ها را درمان کند.
 • مصرف زیاد خوراکی های گرم مانند سیر و زنجبیل مانع ابتلا به عفونت ویروسی میشود و هرچه بیشتر
 • مصرف زیاد خوراکی های گرم مانند سیر و زنجبیل مانع ابتلا به عفونت ویروسی می شود و هرچه بیشتر مصرف شوند بهتر است.
 • حجامت و زالودرمانی در همه افراد در پیشگیری و درمان بیماری مؤثر است.
 • داروهای گیاهی و درمان های طب سنتی را می توان خودسرانه و بدون نظارت پزشک مصرف نمود.
 • دود دادن محیط در پیشگیری از آلودگی به ویروس برای همه مؤثر است.

تندرستی، دل درستی و جان درستی همه مردم و بیماران دعای ماست.

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم
حافظ

نوشته‌های پیشین
حفاظت فردی در برابر ویروس کرونا
نوشته‌ی بعدی
راهنمای چگونگی استفاده از انواع گوشت

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست