آزمایش اوره خون Blood Urea Nitrogen (BUN)

آزمایش اوره خون Blood Urea Nitrogen (BUN) Test

آزمایش اوره خون برای مواردی مانند، سنجش کلی عملکرد کلیه و سرعت تصفیه گلومرولی (GFR)، تشخیص افتراقی اورمی قبل کلیوی، کلیوی و بعد از کلیوی از یکدیگر به همراه ازمایش کراتینین انجام می شود.آزمایش اوره خون میزان نیتروژن اوره خون اندازه گیری میشود که در آزمایشگاه بهبد قابل انجام می باشد.

نیتروژن اوره خون یا آزمایش بی‌.یو.ان (BUN) در پزشکی میزان اوره موجود در خون تعریف شده که توسط کبد در چرخه اوره به عنوان یک محصول زائد گوارش یا هضم پروتئین تولید می‌شود. برای تعیین برخی بیماری‌ها باید این میزان مورد آزمایش قرار گیرد. در خون انسان بالغ و سالم حدود ۶ تا ۲۰ میلی‌گرم نیتروژن اوره در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر (۶-۲۰ میلی‌گرم / دسی‌لیتر) وجود دارد.

هرگاه مقدار مصرف (سوخت و ساز) پروتئین افزایش یابد (مثلا در اثر افزایش میزان گوشت در رژیم غذایی و یا خونریزی گوارشی) یا فعالیت کلیه ها دچار اختلال شود و یا خون غلیظ گردد (مثلا در پی کاهش طولانی مدت میزان مایع مصرفی و یا دفع فراوان آب از بدن به علت اسهال طولانی و شدید)، میزان اوره هم افزایش می یابد.

هم چنین از ۵٠ سالگی به بعد، به ازای هر ١٠ سال، مختصری میزان اوره خون افزایش می یابد که به علت کاهش ذاتی عملکرد کلیه در اثر افزایش سن است.

مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۴۵-۱۵ mg/dl و در کودکان ۴۰-۱۰ mg/dl می باشد. بنابراین این آزمایش عمدتا بیانگر میزان آب بدن و تا حدی وضعیت عملکردی کلیه است.

‏ BUN یا میزان نیتروژن اوره خون نیز به صورت غیرمستقیم بیانگر میزان اوره می باشد. در واقع از ضرب مقادیر BUN در عدد ١/٨ میزان اوره خون مشخص می شود. برای مثال اگر در فردی میزان BUN ٢٠ باشد میزان اوره خون آن شخص ٣۶ است. میزان طبیعی BUN در بالغین حدودا ۲۰-۱۰ mg/dl است.

 

 

{slider دلایل افزایش اوره خون}

دلایل افزایش اوره خون

عواملی مانند کم آبی بدن، انفارکتوس میوکارد، خونریزی مجاری گوارشی ،نکروز توبولی، انسداد به علت سنگ، تومورها، سرطان پروستات و مثانه و همچنین مواردی مانند کاهش وزنف نکروز حاد توبولی ،نارسایی کلیه و داروهای نفروتوکسیک باعث افزایش سطح اوره خون می شوند.

 

{slider دلایل کاهش آزمایش اوره خون}

دلایل کاهش آزمایش اوره خون

همچنین مواردی مانند نارسایی کبدی، پرآبی بدن به علت سندروم اضافه بار مایعات ناشی از ترشح نامناسب (ADH(SIDH، سوء تغذیه و سوء جذب سندرم نفروتی و بارداری باعث کاهش اوره خون می شوند.

 

{slider داروهای افزایش و کاهش اوره خون}

داروهای افزایش و کاهش اوره خون

داروهایی مانند آلوپورینول ، آمینوگلیکوزیدها ، سفالوسپورین‌ها ، سیس پلاتین ، متیل دوپا و متوتروکسات ، گوانیدین باعث افزایش سطح اوره خون می شوند همچنین داروهایی مانند استرپتومایسین و  کلرامفنیکل باعث کاهش مقدار  اوره خون می شوند..

 

{slider شرایط نمونه گیری آزمایش اوره خون}

شرایط نمونه گیری آزمایش اوره خون

برای انجام آزمایش اوره خون به هشت الی دوازده ساعت ناشتایی نیاز است.

 

{slider آزمایشات تکمیلی آزمایش اوره خون}

آزمایشات تکمیلی آزمایش اوره خون

  • کراتینین
  • اسید اوریک
  • سدیم
  • پتاسیم

 

{slider تفسیر آزمایش اوره خون}

تفسیر آزمایش اوره خون

آزمایش اوره خون برای مواردی مانند، سنجش کلی عملکرد کلیه و سرعت تصفیه گلومرولی (GFR)، تشخیص افتراقی اورمی قبل کلیوی، کلیوی و بعد از کلیوی از یکدیگر به همراه تست کراتینین انجام می شود.در این آزمایش میزان نیتروژن اوره خون اندازه گیری میشود. ابتدا در کبد نیتروژن به شکل آمونیاک تولید می شود که حاصل شکست پروتئین ها می باشد. در اثر ترکیب با سایر مولکول ها در نهایت تبدیل به اوره که یک ماده زائد محسوب می شود، شده و باید دفع گردد، در جریان خون به کلیه وارد و در آنجا پالایش میگردد و از طریق ادرار دفع میگردد.

مقادیر اوره در خانم ها پایین تر از آقایان می باشد. در برخی موارد آزمایش اوره خون جهت بررسی عملکرد کبد نیز انجام می شود.

 

{slider مقادیر نرمال آزمایش اوره خون}

مقادیر نرمال آزمایش اوره خون

 

  • بزرگسالان : 10 تا  40 میلی گرو در دسی لیتر
  • کودکان: بین ۵ تا ۱۸ میلی گرم در دسی لیتر
  • نوزادان: ۳ تا ۱۲ میلی گرم در دسی لیتر
  • خون بند ناف: 21 تا ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر

{slider مقادیر بحرانی آزمایش اوره خون}

مقادیر بحرانی آزمایش اوره خون

معمولا بالای 80 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهنده آسیب کلیوی است.

{/sliders}

 

نوشته‌های پیشین
آزمایش کراتینین Creatinine
نوشته‌ی بعدی
5 آبان – رحلت رسول اکرم؛ شهادت امام حسن مجتبی (ع)

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست