آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز

آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز

آزمایش تشخیصی آمنیوسنتزروش تشخیصی برای نمونه گیری  از مایع آمنیوتیک از رحم یک زن باردار برای به دست آوردن اطلاعات در مورد وضعیت سلامت جنین است. متخصص زنان و زایمان با استفاده از آمنیوسنتز، در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود، برای کمک به تشخیص اختلالات ژنتیکی و شرایط سلامت جنین مانند سندرم داون و دیگر نقایص لوله عصبی. مایع آمنیوتیک شامل سلولهای بدن جنین است که می تواند اطلاعات ژنتیکی از جنین را فراهم کند.

{slider آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز چیست؟}

آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز چیست؟

کیسه آب جنینی، کیسه ای است که در اولین هفته ای که جنین داخل رحم تشکیل می شود، مایع آمنیوتیک حاوی سلولهای جنینی ، پروتئینها و ادرار جنین است. وجود مایع آمنیوتیک در کیسه آب جنینی و در اطراف جنین می تواند جلوی حوادث و آسیب ها را بگیرد و کاهش آن با خطرات زیادی برای جنین و مادر همراه است.
 آمنیوسنتز به عنوان یک تکنیک پزشکی تشخیص قبل از تولد  مطرح می شود که طی آن مقدار کمی از مایع آمنیون گرفته شده  و مورد بررسی ژنتیکی قرارمی‌گیرد. شایع ترین آزمایشات انجام شده روی نمونه بدست آمده آزمایشات کروموزومی و بررسی آنوپلوئیدی‌ها است. آزمایش آمنیوسنتز در حوالی هفته های 15 الی 18 حاملگی انجام میگردد و رحم و جنین بزرگ شده و به اندازه کافی مایع آمنیوتیک وجود دارد که بتوان این حجم مایع  را از آن گرفت  و مشکلی هم برای جنین پیش نیاید.

 

{slider مشکلات ژنتیکی با بررسی مایع آمنیوتیک}

مشکلات ژنتیکی با بررسی مایع آمنیوتیک :

چون این مایع حاوی سلول هایی با منشاء جنینی است و بررسی آن می تواند ما را از مشکلات ژنتیکی ای که در جنین وجود دارد، آگاه سازد. آزمایش آمنیوسنتز از هفته ی پانزدهم تا بیست و سوم بارداری قابل انجام است.
مدت زمان جواب آزمایش آمنیوسنتز به تعداد ژنهایی بستگی دارد که باید بررسی شوند. با توجه به محدودیت های سقط قانونی در ایران، بهترین زمان برای نمونه گیری هفته ی پانزدهم تا هیجدهم است.
اگر جواب غربالگری مثبت باشد و نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی برای شما توصیه گردد، یکی از راهکارهای پیش روی شما انجام آزمایش آمنیوسنتز است. مدت زمان جواب آزمایش آمنیوسنتز بسته به نوع درخواستی که از پاسخ ازمایش دارید بین یک هفته تا یک ماه طول می کشد.

{slider بررسی آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز برای چه افرادی لازم است ؟}

بررسی آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز برای چه افرادی لازم است ؟

 • زنان باردار با نتایج غیر طبیعی در سونوگرافی.
 • زنان بارداری که در روش‌های غربالگری ریسک بالا داشته‌اند.
 • افرادی که سابقه ی سقط مکرر و یا تولد کودک با مشکلات کروموزومی نظیر سندرم داون دارند.
 • زوج هایی که دارای ریسک بالای داشتن فرزند مبتلا به بیماری ژنتیکی قابل تشخیص مثل تالاسمی یا سیکل سل باشند.
 • زوج هایی که خودشان حامل جابجایی یا ناهنجاری کروموزمی می‌باشند.

{slider نحوه ی انجام آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز :}

نحوه ی انجام آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز :

با کمک سونوگرافی پس از مشخص شدن سن جنین، ضربانات قلب، محل جفت و میزان حجم آمنیون ، محل مناسب برای انجام نمونه گیری انتخاب می شود. شکم مادر در محل رحم ضد عفونی و بی حس می گردد سپس سوزن مخصوص تحت کنترل مستقیم اولتراسوند  وارد رحم و سپس کیسه آب شده و میزان کمی از مایع آمنیون (حدود 20 میلی لیتر) گرفته شده و جهت بررسی ژنتیکی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

درد ناشی از آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز، کمتر از درد ناشی از یک تزریق عضلانی است.

{slider تشخیص نقایصی توسط آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز :}

تشخیص نقایصی توسط آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز :

برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی و مشکلات جنینی دیگر از آمنیوسنتز استفاده می‌شود مانند  :
 • سندروم  X شکننده
 • سندروم داون (تریزومی 21)
 • سندروم ادوارد (تریزومی 18)
 • سندروم پاتائو (تریزومی 13)
 • و به طور کلی تمامی آنوپلوئیدی ها
 • نقص لوله عصبی بوسیله تعیین سطح آلفافیتوپروتیین

{slider خطرات تست  آمنیوسنتز}

خطرات تست  آمنیوسنتز :

 • سوراخ کیسه آمنیونی بهبود می‌یابد و حجم مایع خارج شده از کیسه آب جنین ظرف مدت کوتاهی جبران شده و به میزان طبیعی باز می گردد.
 • در نمونه گیری حدود 5/0 تا 1 درصد احتمال سقط جنین برآورد می شود و حدود 1 مورد از هر 3000 خطر بروز عفونت بدنبال آمنیوسنتز برآورد شده است.
 • هنگام نمونه گیری و پس از انجام تست ممکن است احساس مختصر درد و اسپاسم ناحیه ی زیر شکم در مادر بوجود آید و لک خون یا خروج اندک مایع ببیند که ظرف مدت 1 تا 2 روز از بین خواهد رفت.
 • گروه خونی مادر قبل از انجام تست تعیین شده و در صورت منفی بودن Rh مادر، جهت جلوگیری از آسیب جنین تزریق آمپول روگام به مادر باید صورت گیرد.
 • زنان باردار پس از انجام تست حدود 1-2 %  دچار اسپاسم های شدید یا نشت مایع و خونریزی شوند که در چنین شرایطی حتما باید با پزشک معالج تماس گرفته شود.
سایر عوارض آزمایش آمنیوسنتز عبارتند از:
 • عفونت پرده های جنینی ( کوریوآمنیونیت )
 • پارگی کیسه آب
 • زایمان زودرس به ویژه زمانی که نمونه گیری در سن حاملگی بالا صورت می گیرد.
 • خونریزی

در صورت وجود درد زیاد ، خونریزی ، آبریزی و تب سریعا باید به یک مرکز بیمارستانی مراجعه شود .

{slider مواردی که نمی‌توان با آمنیوسنتز بررسی کرد ؟}

مواردی که نمی‌توان با آمنیوسنتز بررسی کرد ؟

در هر حاملگی ریسکی حدود 5 تا 3 درصد برای بروز اختلالات مادرزادی با علل نامشخص، وجود دارد. برای نمونه می‌توان از عارضه لب شکری، اختلالات ذهنی و آسیب‌های قلبی – عروقی نام برد. روش آمنیوسنتز در بررسی این گروه از اختلالات و بیماری‌های مادرزادی کاربردی ندارد.

{slider اطلاعات مفید با آمنیوسنتز}

اطلاعات مفید با آمنیوسنتز

آمنیوسنتز یک پروسه کم ‌خطر است که اطلاعات مفیدی را درارتباط با بسیاری از مشکلات کروموزومی و ناهنجاری های احتمالی جنین در اختیار قرار می‌دهد.

{slider هزینه آزمایش آمنیوسنتز در دوران بارداری}

هزینه آزمایش آمنیوسنتز در دوران بارداری :

 میزان هزینه آزمایش، با توجه به به آزمایشی که درخواست شده است، تکنیکی که به کار رفته است و محل انجام آزمایش متفاوت است. هزینه های آمنیوسنتز به سه گروه تقسیم می شود.

 • هزینه انجام نمونه گیری
 • هزینه وسایل مورد نیاز برای نمونه گیری
 • هزینه ی آزمایشگاه بسته به آزمایش درخواستی

مدت زمان جواب آزمایش آمنیوسنتز تقریبا در آزمایشگاه های متفاوت یکسان است. در حال حاضر برخی از بیمه های این آزمایش را تحت پوشش دارند.

{/sliders}

نوشته‌های پیشین
تست های دوران بارداری
نوشته‌ی بعدی
آزمایش ها با حروف A

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست