آزمایش آپولیپوپروتئین Apolipoprotein-a

آزمایش آپولیپوپروتئین Apolipoprotein

APO B (آپولیپوپروتئین B) پروتئین اصلی LDL است که در نتیجه در عمل انتقال کلسترول به سلول ها نقش دارد و بنابراین افزایش آن عاملی برای تشکیل پلاک هاس شریانی و نهایتا گرفتگی رگهای کرونر قلبی است. تحقیقات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین مقادیر LDL و APO B از یکسو و شیوع بیماری های رگهای کرونر قلبی از سوی دیگر وجود دارد. در حالیکه تعیین مقادیر کلسترول و تری گلیسرید برای بررسی احتمال گرفتگی رگهای کرونر قلبی استفاده می شود، از اندازه گیری APO A1 و APO B و LP(a) نیز اطلاعات مفیدی در زمینه ناهنجاری های لیپیدی به دست می آید که به عنوان عامل تشخیص مهمی در تعیین میزان خطر ابتلا به گرفتگی کرونر قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

در اندازه گیری غلظت APO B جهت کنترل درمان ناهنجاری های لیپیدی استفاده می شود.
مهمترین علت ناتوانی و مرگ در بیماران دیابتی عوارضی در رابطه با ماکرو و میکرو واسکولر می باشد. CVD (بیماریهای قلبی عروقی ) یکی از مهمترین علل ناتوانی و میرایی بیماران دیابتی می باشد، به طوری که فراوانی بیماریهای قلبی – عروقی در افراد دیابتی 3 تا 7 برابر افراد غیر دیابتی می باشد. ناهنجاری های لیپوپروتئین ها از جمله عوامل خطر افزایش بروز CVD در افراد دیابتی به شمار می روند. مطالعات اخیر نشان می دهند که آپولیپوپروتئین های A1 و B نمایانگر بهتری برای پیشگویی خطر بیماریهای قلبی- عروقی می باشند.

آپوپروتئین ها بخش پروتئینی لیپوپروتئین ها (نظیر HDL و LDL) می باشند. آپولیپوپروتئین ها در انتقال لیپید نقش مهمی دارند، تسریع کننده و فعال کننده اتصال لیپوپروتئین ها به گیرنده هایشان در سلول های بافت ها هستند تا بدین صورت امکان انتقال لیپوپروتئین ها (حامل فراورده های چربی) به داخل سلول ها فراهم شود.

 

{slider دلایل کاهش آپولیپوپروتئین در خون}

دلایل کاهش آپولیپوپروتئین در خون

دیابت قندی کنترل نشده، بیماری تانژیر، سندرم نفروتیک، همودیالیز، بیماری شریان کرونر (CAD)، بیماری ایسکمیک کرونر، سکته قلبی (MI)، کلستاز، هیپوآلفالیپوپروتئینمی فامیلی، بیماری چشم ماهی و نارسایی مزمن کلیوی از جمله عوامل کاهش آن می باشند.

 

{slider دلایل افزایش آپولیپوپروتئین در خون}

دلایل افزایش آپولیپوپروتئین در خون

هایپرآلفالیپوپروتئینمی فامیلی، بارداری و کاهش وزن از جمله دلایل افزایش می باشند.

 

{slider داروهای افزایش و کاهش آپولیپوپروتئین در خون }

داروهای افزایش و کاهش آپولیپوپروتئین در خون

داروهای نیاسین، لوواستاتین، کاربامازپین، استروژن ها، اتانول، ضد بارداری های خوراکی، فنوباربیتال، سیمواستاتین و پرواستاتین می توانند موجب افزایش سطح آپو A-1 شوند و در مقابل داروهایی چون مهار کننده های بتا، پروژستین ها، آندروژن ها و دیورتیک ها می توانند باعث کاهش سطح آپو A-1 شوند. همچنین عاملی مانند ورزش موجب افزایش سطح آپو A-1 و سیگار و رژیم های غذایی غنی از کربوهیدرات موجب کاهش سطوح آپو A-1 می شوند. تمامی لیپوپروتئین ها واکنشگرهای فاز حاد هستند و قادرند در بیماری های حاد و مزمن افزایش یابند.

 

{slider شرایط نمونه گیری آزمایش آپولیپوپروتئین}

شرایط نمونه گیری آزمایش آپولیپوپروتئین

بیمار باید 14-12 ساعت قبل از این آزمایش ناشتا باشد و تنها مصرف نمودن آب ایرادی ندارد، همچنین بیمار مجاز به مصرف سیگار نمی باشد.

 

{slider آزمایشات تکمیلی با آزمایش آپولیپوپروتئین}

آزمایشات تکمیلی با آزمایش آپولیپوپروتئین

لیپوپروتئین

 

{slider تفسیر آزمایش آپولیپوپروتئین}

تفسیر آزمایش آپولیپوپروتئین

آپوپروتئین ها بخش پروتئینی لیپوپروتئین ها (نظیر HDL و LDL) می باشند. آپولیپوپروتئین ها در انتقال لیپید نقش مهمی دارند، تسریع کننده و فعال کننده اتصال لیپوپروتئین ها به گیرنده هایشان در سلول های بافت ها هستند تا بدین صورت امکان انتقال لیپوپروتئین ها (حامل فراورده های چربی) به داخل سلول ها فراهم شود. از این آزمایش جهت بررسی خطر بیماری های قلبی آتروژنیک و عروق محیطی استفاده می گردد. امکان دارد سطوح این آزمایش ها نسبت به LDL، VLDLو HDL شاخص بهتری برای خطرات آتروژنیک باشند.

 

{slider مقادیر نرمال  آپولیپوپروتئین در خون}

مقادیر نرمال  آپولیپوپروتئین در خون

نوزادان:

  • پسر: 41-93 mg/dl             
  • دختر: 38-106 mg/dl

کودکان / جوانان:

  • 6 ماهه تا 4 ساله
  • دختران: 60-148 mg/dl     

 

  • پسران: 67-167 mg/dl
  • 5-17 ساله: 83-151 mg/dl

 

بالغین / افراد مسن:

  • مردان: 75-160 mg/dl         
  • زنان: 80-175 mg/dl

 

{slider مقادیر بحرانی آپولیپوپروتئین در خون}

مقادیر بحرانی آپولیپوپروتئین در خون

مقادیر خارج از محدوده نرمال

 

{/sliders}

نوشته‌های پیشین
آزمایش منیزیم Magnesium (Mg)
نوشته‌ی بعدی
آزمایش آسپارتات آمینوترانسفراز AST

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست