۱٫آزمایش هورمون­های تیروئید

  • هر چند انجام آزمایش هورمون­های تیروئید نیاز به رعایت محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد اما به علت اثری که افزایش چربی­های خون بر نتایج آزمایش­های تیروئید دارد، حداقل ۳ ساعت قبل از آزمایش، غذا نخورید. در صورت مصرف دارو حتما با پزشک مربوطه در مورد قطع یا ادامه مصرف آنها گفتگو نمائید و آزمایشگاه را از این موضوع مطلع سازید.

 

۲٫آزمایش پرولاکتین

پرولاکتین که از بخشی از مغز (هیپوفیز) ترشح می­شود هورمونی است که در طی دوره حاملگی و شیردهی ۱۰ تا ۲۰ برابر افزایش می­یابد. انجام این آزمایش در اختلالات هورمونی از جمله به هم خوردن نظم عادت ماهیانه در خانم­ها و نیز بیماران مشکوک به تومور هیپوفیز کمک کننده است.

بیماران باید نکات زیر را پیش از انجام این آزمایش رعایت کنند:

  1. باید حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه خون بدهند. نمونه­هایی که زودتر از این زمان تهیه شوند افزایش ناشی از خواب را نشان خواهند داد.
  2. در شب قبل از آزمایش، لباس گشاد و راحت بپوشند و از پوشیدن لباس­های تنگ خصوصا در ناحیه سینه و پستان­ها اجتناب نمایند.
  3. معاینه و نیز تحریک پستان­ها طی ۲۴ ساعت قبل موجب اشتباه در نتیجه آزمایش می­شود.
  4. بیماران باید از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل خودداری کنند.
  5. طی ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش از ورزش و فعالیت­های شدید بدنی خودداری نموده و مصرف قرص­های ضد بارداری، کلروپرومازین و متیل دوپا را پس از مشورت با پزشک معالج قطع نمایند.
  6. استرس در زمان انجام آزمایش خصوصا در طی ۳۰ دقیقه پیش از آن موجب نتایج اشتباه می­شود، لذا بیماران باید استرس خود را در زمان آزمایش به حداقل برسانند.

888